Mazie sms kredīti – finanšu pakalpoju veiksmes stāsts ?

Interneta pakalpojumu pieejamības straujš pieaugums Latvijā kopš 2001. gada ir veicinājis arī interneta norēķinu un pirkumu paradumu veidošanos. Saskaņā ar dažādiem pētījumiem aptuveni 60% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi ir iepirkušies internetā. Mazie sms kredīti ir viens no šādiem pakalpojumiem, kas sniedz iespēju aizņemties salīdzinoši nelielas naudas summas (līdz 300 eiro) aptuveni 15 minūtēs.

Sms krediti ir finanšu starpniecības pakalpojums, kas ļauj aizņemties papildus finanšu līdzekļus bez ķīlakls. Pieņemot lēmumu par aizdevuma piešķiršanu, tiek izvērtēta a) klienta kredītvēsture un b) klienta ienākumi. Izvērtējot abus iepriekš minētos faktorus aizdevēja kredītspeciālisti pieņem lēmumu par aizdevuma piešķiršanu vai atteikšanu. Vēl pirms pāris gadiem naudas kredīti internetā tika piešķirti arī klientiem bez darba vietas un reizēm pat ar negatīvu kredītvēsturi. Patlaban šāda situācija vairs nav iespējama, jo ir mainījusies Latvijas likumdošana un mazo kredītu devējiem ir noteikti daudz stingrāki kritēriji. Tas ļauj pasargāt sabiedrības mazāk informēto daļu no nepārdomāta lēmuma piešķiršanas. Piemēram, ja iepriekš samērā izplatīti bija aizņēmumi no 18 gadiem, tad šobrīd sms krediti no 18 gadiem (kred24.lv) bez banku starpniecības ir pieejami vien  dažos uzņēmumos. Visi pārējie, baidoties no potenciāli stingrākiem ierobežojumiem kreditoriem, ir atteikušies no šādas prakses, taču vienmēr ir kāds, kas pieļauj šādus izņēmumus.

Cik liels ir sms kreditēšanas tirgus Latvijā ?

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju mazie aizdevumi internetā gadā veido aptuveni 160 – 180 miljonu latu (ap 250 miljoni eiro) apgrozījumu. Tas nav daudz, ja ņemam vērā, ka komercbanku apgrozījums veido vairākus miljardus eiro, taču ir ārkārtīgi daudz uz kopējā izsniegto patēriņa izdevumu fona. No šāda aspekta raugoties, mazo aizdevumu piešķiršanas ar sms starpniecību bizness ir uzskatāma par veiksmes stāstu, jo īpašnieku ieņēmumi ir ārkārtīgi lieli. No otras puses, tas liecina, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji nebija un nav spējīgi a) saņemt aizdevumu bankā, b) nedomā ar galvu.

Standarta procentu likme sms kredītiem ir sākot no 10% mēnesī, kas ir aptuveni 7 – 10 reizes augstāka nekā prasa komercbankas. Tajā pašā laikā jāatzīst, ka mazie aizdevēji ir daudz elastīgāki un ir gatavi izskatīt pieteikumu un pārskaitīt naudu mazāk kā 1 stundas laikā. Pats sliktākais visā šajā stāstā ir a) maksa par līguma pagarināšanu (pagarinot uz 1 mēnesi, jāmaksā līdz pat 30% no neatmaksātās kredīta summas), b) soda naudas apmērs (var sasniegt pat 1% no neatmaksātās parāda summas dienā). Tieši šīs izmaksas ir bijušas par pamatu tam, ka daudzi aizņēmēji ir iekļuvuši parādos, kuru atmaksu ir spējīgi veikt vien emigrējot ārpus valsts robežām un/vai pārdodot savus īpašumus.

Vai valstij būtu jāierobežo sms kredītu izsniegšana ?

Jā. Mūsu vērtējumā stingrāki kritērji aizdevumu piešķiršnai un augstākas sankcijas kreditoriem par šo noteikumu neievērošanu, t.sk. licences zaudēšanas iespēja ir vienīgais risinājums, kā panākt, ka valsts likumi tiek cienīti un ievēroti. Pretējā gadījumā kreditori var atļauties maksāt dažu simtu vai pat vairāku tūkstošu sodus, vienlaikus turpinot savu negodīgo komercpraksi. Par laimi sms krediti bez darba vietas vairs netiek piešķirti, taču Ekonomikas ministrijas priekšlikumi, kas paredzēja samazināt procentu likmes līdz ne vairāk kā 100% no parāda summas gadā ir iestrēguši Saeimā. Varam pieļaut, ka pie vainas ir mazo kredītdevēju lobiju centieni vai deputātu neizpratne par situācijas nopietnību. Runa par to, ka nosakot procentu likmju griestus kredīti varētu pazust no tirgus nav pelnījuši nopietnu iedziļināšanos. Ja valstī ir kāds pakalpojums, kas nevis uzlabo, bet pasliktina iedzīvotāju stāvokli, tad šāds finanšu pakalpojums mums nav vajadzīgs.